Preference / antipreference MHD

Vše co souvisí s provozem tramvají. Chcete se stát řidičem tramvaje? Podívejte se sem. Debata ohledně linkového vedení a výluk.

Moderátor: TRAM-FÓRUM

Odpovědět
Uživatelský avatar
mart337
Uživatel
Příspěvky: 1035
Registrován: 21.8.2008 22:26

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od mart337 » 01.12.2013 23:26

9001 píše:Mart: Komu budu rušit přímé spojení? Já myslím, že u těch jednotek lidí to je ok - mají kapacitní spojení... Kdo bude chtít z oblasti Hloubětína na Palmovku bude mít 25, který spodem jede ještě rychleji.
Spojení na ÚMČ taky nerozbiju, protože Hloubětín je Praha 14. Nebo mi prozdradíš nějaký cíl z horní trasy kam někdo z oblasti Hloubětína musí jezdit?

Tomu vozit si zadky se tvrdě ohrazuji. Za prvé cestování MHD se díky ROPIDím šotouškům stává čím dál více horší a i metro, které jsem doufal, že zůstane je postižené prodlužováním intervalů...
Za druhé je lepší auta udržet na okruhu, protože pak si začnou hledat jiné cesty a to zrovna tady je přes Vysočanskou a tam už mi zůstanou v kolonách další významné autobusové linky...
Nezapomeň na Vysočanskou polikliniku s nemocnicí, tam se přímo metrem nedostanou, nebo je tam někde něco blíž (a pokud máš nějaký zdravotní problém, je ideální kvůli tomu 2x přestupovat)? A poměrně dost lidí jezdí na Špitálskou a pak na busy z Českomoravské. Ono cestovat metrem je vynikající věc na delší vzdálenost, ale pokud máš jet na pár stanic, tak povrchem je to nejen pohodlnější, ale i o dost rychlejší (než slezeš do metra, než se ho dočkáš a než z něj zase vylezeš na povrch).
A taky jsem napsal, když už chceš mermomocí zkrátit něco na Starý Hloubětín, tak přestěhovat Kbelskou na druhou stranu křižovatky, aby byl lépe dostupný přestup mezi tram, a nebo z důvodu té Vysočanské polikliniky s nemocnicí nechat prodlouženou 16 a zkrátit 25. Nemocnice je důležitější než obchodní centrum a nic jiného na trase přes Harfu není. A cesta tram na Palmovku je delší o pouhé dvě minuty.
A co se týče aut, ta se vrátí na Štěrboholskou radiálu a Kbelské a Vysočanské se uleví a bude to jako dřív.

Uživatelský avatar
Mayk
Uživatel
Příspěvky: 54
Registrován: 06.6.2012 10:00
Bydliště: Praha

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od Mayk » 01.12.2013 22:41

Zítra si poprvé vyzkouším SSZ po RTT Evropská. Dnes jsem byl svědkem pouze SSZ za zast. sloupkem na Horoměřické ZC. Pevný cyklus pro chodce. Zatím, co jsem čekal na tramvaj, cca v 19:15, tak to vždy zastavilo IAD z obou stran, tramvajím to padlo na stůj a nikdo nepřešel.

Uživatelský avatar
9001
Uživatel
Příspěvky: 10283
Registrován: 15.11.2003 18:49
Bydliště: Blízko konečné linky 24,51.
Kontaktovat uživatele:

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od 9001 » 01.12.2013 22:26

Mart: Komu budu rušit přímé spojení? Já myslím, že u těch jednotek lidí to je ok - mají kapacitní spojení... Kdo bude chtít z oblasti Hloubětína na Palmovku bude mít 25, který spodem jede ještě rychleji.
Spojení na ÚMČ taky nerozbiju, protože Hloubětín je Praha 14. Nebo mi prozdradíš nějaký cíl z horní trasy kam někdo z oblasti Hloubětína musí jezdit?

Tomu vozit si zadky se tvrdě ohrazuji. Za prvé cestování MHD se díky ROPIDím šotouškům stává čím dál více horší a i metro, které jsem doufal, že zůstane je postižené prodlužováním intervalů...
Za druhé je lepší auta udržet na okruhu, protože pak si začnou hledat jiné cesty a to zrovna tady je přes Vysočanskou a tam už mi zůstanou v kolonách další významné autobusové linky...

Uživatelský avatar
willyjeff
Uživatel
Příspěvky: 1761
Registrován: 30.11.2004 16:11
Bydliště: Trollhättan (a když se probudim, tak Praha)
Kontaktovat uživatele:

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od willyjeff » 01.12.2013 21:31

dobře dobře, už nebudu rejt. Jen mě trochu zarazilo, že se tam zprovoznila až takhle funkční preference MHD, když na okolních křižovatkách s daleko menší důležitostí nic takovýho neni :D

Uživatelský avatar
mart337
Uživatel
Příspěvky: 1035
Registrován: 21.8.2008 22:26

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od mart337 » 01.12.2013 20:12

willyjeff píše:
Jezdím tam téměř denně už 7 let. Jak jsem psal, před otevřením vysočanské radiály to byla katastrofa. Po otevření to bylo úplně v pohodě. Při začátku rekonstrukce trati na Poděbradské se objevovaly kolony i v sobotu v poledne, které nepamatuji ani před otevřením Vys.radiály. Ale přičítal jsem to té rekonstruci, protože křižovatka Kbelská x Poděbradská byla dost složitě upravená. Ale kolony zůstaly i po otevření. A kolona je přesně od této křižovatky. Dále na Průmyslovou je již naprosto klidný provoz až ke spalovně. Takže stojí celodenní kolona od křižovatky Kbelská x Poděbradská až na křižovatku Kbelská x Kolbenova, kde tato kolona vadí i autům jedoucím po Kolbenově ulici a kolona dále pokračuje až nahoru na klíčov. Opět můžu jen zopakovat, že se denodenní problémy začaly objevovat přesně se začátkem RTT a zůstaly. SSZ Podkovářská je přece úplně někde jinde a do tohohle nezasahuje a pokud ano, řidí to fušeři, protože brdí provoz na důležité komunikaci kvůli naprosto zbytečné křižovatce, která by vůbec nemusela být světelná. Ano, můžu si zato sám, že používám IAD, ale až začne autobus 110 jezdit i přes 4:40 a po 0:30 auto prodám a budu spokojen (to není ironie, vážně jsem o tom uvažoval, ale zkuste si najít jak dlouho trvá cesta ze stanice Staré Letňany do Nový Hloubětín noční dopravou ;-)
Ale už tady výš někdo napsal, že je v této době taky uzavírka - výrazné zúžení - na Štěrboholské spojce a proto dochází k přetížení Kbelské - všechna auta od Boleslavi a Poděbrad a kamiony od Ústí mají omezený průjezd směrem na jih a západ. Takže můžeš vzít jed na to, že pokud bys zachoval pevný režim, tak tam ty fronty budeš mít dál a nebudou o nic menší.
Zúžení Jižní spojky u Kačerova taky způsobilo spoustu kolon v okolí a na místní úpravy řízení křižovatek to prostě házet nelze.

Uživatelský avatar
mart337
Uživatel
Příspěvky: 1035
Registrován: 21.8.2008 22:26

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od mart337 » 01.12.2013 19:37

9001 píše:mart337: Ale není důvod mít přestup... "Horní" trasu obslouží metro na které se dá přestoupit.
Hm. To ti asi dost lidí poděkuje, že jim kvůli tomu, aby si lidi mohli vozit zadky v autech, budeš pořádat "Tisíc metrových kilometrů" po tubusech metra. Alespoň rozumný přestup, když už tam ty tram jezdí, by měl být zachován, pokud jim už vůbec zrušíš přímé povrchové spojení. Ne každý, jako ty, je nadšen tím, že musí absolvovat přesuny do metra a z metra a navíc je to o další přestup navíc.

Uživatelský avatar
willyjeff
Uživatel
Příspěvky: 1761
Registrován: 30.11.2004 16:11
Bydliště: Trollhättan (a když se probudim, tak Praha)
Kontaktovat uživatele:

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od willyjeff » 01.12.2013 17:35

Grossák píše:K SSZ Poděbradská - Kbelská. Obdivuji, pokud má někdo celkovou jistotu, že preference tramvají způsobila kolony a zdržení na Kbelské. Pár bodů:
Jezdím tam téměř denně už 7 let. Jak jsem psal, před otevřením vysočanské radiály to byla katastrofa. Po otevření to bylo úplně v pohodě. Při začátku rekonstrukce trati na Poděbradské se objevovaly kolony i v sobotu v poledne, které nepamatuji ani před otevřením Vys.radiály. Ale přičítal jsem to té rekonstruci, protože křižovatka Kbelská x Poděbradská byla dost složitě upravená. Ale kolony zůstaly i po otevření. A kolona je přesně od této křižovatky. Dále na Průmyslovou je již naprosto klidný provoz až ke spalovně. Takže stojí celodenní kolona od křižovatky Kbelská x Poděbradská až na křižovatku Kbelská x Kolbenova, kde tato kolona vadí i autům jedoucím po Kolbenově ulici a kolona dále pokračuje až nahoru na klíčov. Opět můžu jen zopakovat, že se denodenní problémy začaly objevovat přesně se začátkem RTT a zůstaly. SSZ Podkovářská je přece úplně někde jinde a do tohohle nezasahuje a pokud ano, řidí to fušeři, protože brdí provoz na důležité komunikaci kvůli naprosto zbytečné křižovatce, která by vůbec nemusela být světelná. Ano, můžu si zato sám, že používám IAD, ale až začne autobus 110 jezdit i přes 4:40 a po 0:30 auto prodám a budu spokojen (to není ironie, vážně jsem o tom uvažoval, ale zkuste si najít jak dlouho trvá cesta ze stanice Staré Letňany do Nový Hloubětín noční dopravou ;-)

Uživatelský avatar
9001
Uživatel
Příspěvky: 10283
Registrován: 15.11.2003 18:49
Bydliště: Blízko konečné linky 24,51.
Kontaktovat uživatele:

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od 9001 » 01.12.2013 11:33

mart337: Ale není důvod mít přestup... "Horní" trasu obslouží metro na které se dá přestoupit.

Uživatelský avatar
mart337
Uživatel
Příspěvky: 1035
Registrován: 21.8.2008 22:26

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od mart337 » 01.12.2013 10:43

No, ono by teoreticky zkrátit 16 šlo, ale malý zádrhel je s přestupem na 25. Když se redukovalo v Ďáblicích, tak ta1m to posléze skončilo (24) na Kobylisích, kde se dalo přestoupit. Ale tady dole absentuje možnost plynulého přestupu. Kbelská není zrovna nejblíž a Nademlejnská už vůbec. Ledažeby se Kbelská přestěhovala až za křižovatku.

von Špilberk
Uživatel
Příspěvky: 4550
Registrován: 23.2.2012 8:27
Bydliště: 15 minut chůze od vozovny Pankrác

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od von Špilberk » 30.11.2013 18:04

9001 píše:Ono 16 klidně ukončit na Starém Hloubětíně.
8/16 - to by bylo více ropidózní. :D

Uživatelský avatar
9001
Uživatel
Příspěvky: 10283
Registrován: 15.11.2003 18:49
Bydliště: Blízko konečné linky 24,51.
Kontaktovat uživatele:

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od 9001 » 30.11.2013 17:36

Martin Šubrt píše:Možná by ještě stálo za to jednu z obou linek 16 a 25 v tomto úseku zrušit, protože intervaly 2-6, 1-9, 1-14 a 1-19 jsou pro tu křižovatku trošku zbytečnou zátěží ;-). Podotýkám, že za existence linky 19 to nebylo též ideální, ale určitě o fous lepší ještě s prostorem k dalšímu zlepšení.
Ono 16 klidně ukončit na Starém Hloubětíně. Stejně "dolní" cesta je pro transit rychlejší a obě dvě nabízí totožné možnosti přestupu... a taky tam kopíruje metro...

Martin Šubrt
Uživatel
Příspěvky: 1779
Registrován: 13.5.2004 10:56
Bydliště: U denních linek č. 4,6,10,11,16,22,23 a C :-)
Kontaktovat uživatele:

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od Martin Šubrt » 30.11.2013 17:34

Možná by ještě stálo za to jednu z obou linek 16 a 25 v tomto úseku zrušit, protože intervaly 2-6, 1-9, 1-14 a 1-19 jsou pro tu křižovatku trošku zbytečnou zátěží ;-). Podotýkám, že za existence linky 19 to nebylo též ideální, ale určitě o fous lepší ještě s prostorem k dalšímu zlepšení.

Uživatelský avatar
pawel
Uživatel
Příspěvky: 2404
Registrován: 15.7.2004 23:10
Bydliště: M22 / U8

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od pawel » 30.11.2013 14:40

skvele napsano! :smt023

Grossák
Uživatel
Příspěvky: 697
Registrován: 16.11.2003 3:18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od Grossák » 30.11.2013 14:23

K SSZ Poděbradská - Kbelská. Obdivuji, pokud má někdo celkovou jistotu, že preference tramvají způsobila kolony a zdržení na Kbelské. Pár bodů:

1. Dle informací na http://www.praha.eu bylo dva dny před uvedením TT a preference TRAM do provozu zahájeno zúžení Pražského okruhu / Štěrboholské radiály (v podstatě paralelní komunikace) směrem na jih, ze dvou na jeden pruh. Ze statistik a ročenky dopravy vyplývá, že např. od 7 do 8 hod. projíždí tímto úsekem 2900 vozidel vč. pomalých. Reálná kapacita zúženého úseku je přitom 1800 vozidel. Manko 1100 vozidel je ukrutně moc (8 km kolona). Část z nich se snaží jet jinudy a zřejmě významně zhoršila situaci právě na Kbelské. Došlo by k tomu bez ohledu na preferenci na SSZ Poděbradská - Kbelská.

2. Co projede z Kbelské na jih přes naše SSZ, uvízne často v Průmyslové. Kolony v Průmyslové stojí v ranní dopravní špičce stejně jako dříve - cca od Českobrodské. V Kbelské je provozován jeden BUS (110), na Průmyslové 3 BUSy (181, 183, 223). Zatím to z dat od BUSů vypadá, že v ranní špičce, kdy je preference TRAM na SSZ Poděbradská - Kbelské mírně omezená, se jízda BUS Průmyslovou mírně zhoršila. Naopak v celodenním průměru je mírně lepší. Relevantní data bude možné zjistit až s odstupem po ukončení omezení na radiále (po 2. 12.).

3. Pokud se ráno podíváte na křižovatku Poděbradská - Kbelská, vidíte
- nekonečnou kolonu vozidel z Kbelské
- nekonečnou kolonu vozidel z Poděbradské DC, což je kolizní směr
Co to znamená? Pokud Kbelské přidáme, prodloužíme kolony na Poděbradské a naopak. Reálně jsou tramvaje jediný dopravní prostředek, který zde může projíždět plynule a je to jediná cesta, jak snížit zdržení lidí. Preferencí TRAM dochází zřejmě k mírnému ponížení zelených po Kbelské a mírnému navýšení zelených po Poděbradské. Současně zřejmě dochází ke snížení zahlcování Průmyslové směrem na jih.

4. Preference TRAM na SSZ Poděbradská - Kbelská zkrátila jízdní doby TRAM v průměru o více než 30 s do centra a o 15 s z centra. Zcela byla zlikvidována velká zdržení, která zde přesahovala i jednu minutu.

5. Považuji za vhodné zhodnotit situaci po usazení situace po ukončení omezení na radiále a možná až po dokončení obnovy SSZ Podkovářská. Výsledkem může být, že se nebude dělat nic. Nebo lze mírně zkrátit základní zelenou po Poděbradské ve všech programech, protože víme, že TRAM ji dožene preferencí. V principu jde o to, aby v momentě příjezdu TRAM (1x / 2 min) svítilo volno pro TRAM a v ostatních časech ať se zelené rozdělí dle potřeby (= auta tam nezřídka stejně budou stát ze dvou směrů).

6. Pokud SSZ Kbelská neprodlužuje volno pro TRAM ZC, zřejmě nefunguje řádně odhlašování, což by měla být technická závada. Prověřím to. Nutno říct, že špatně fungující tramvajová detekce na RTT Poděbradská byla i na dalších místech.

A prosím: skoro všechny problémy IAD si způsobuje IAD sama a množství aut je historicky jedním hlavních důvodů, proč preferenci MHD zavádět. Nikoli proč ji odmítat. Je vhodným nástrojem k motivaci lidí, aby MHD používali. Vyhnání kamionů z Kbelské přineslo mimo jiné zvýšení kapacity komunikace pro IAD, tedy motivaci lidí k používání auta. Bylo by špatně, kdyby zůstalo jen u toho.

Uživatelský avatar
9001
Uživatel
Příspěvky: 10283
Registrován: 15.11.2003 18:49
Bydliště: Blízko konečné linky 24,51.
Kontaktovat uživatele:

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od 9001 » 30.11.2013 2:08

von Špilberk píše:
willyjeff píše:...a od té doby jsou pravidelné a celodenní kolony ve Kbelské ulici od Letňan.
No ono je nějaké omezení na Štěrboholské radiále od Běchovic směrem k Průmyslové, tak to třeba souvisí.
Tak možná proto by stálo za úvahu trochu znevýhodnit tramvaje a pouštět IAD... Taky nezapomínejte, že tam stojí v těch kolonách 110...

Odpovědět